Förläggareföreningen fyller 180 år!

4-12-2023
Idag firar vi att branschorganisationen Svenska Förläggareföreningen instiftades för exakt 180 år sedan – den 4 december 1843.

Zacharias Hæggström var föreningens första ordförande, ett uppdrag han hade under åren 1843–1852. År 2023 är Jesper Monthán föreningens ordförande (den 28:e i ordningen) och Mikaela Zabrodsky föreningens vd (den åttonde sedan rollen infördes 1950).

Först hette föreningen Svenska Förlags-föreningen, för att 1853 byta namn till Svenska Bokförläggareföreningen. 1996 bytte föreningen namn till det nuvarande Svenska Förläggareföreningen. Föreningen är äldre än både Bokhandlareföreningen (1893) och Författarförbundet (1893).

Från början var föreningens uppdrag att organisera och övervaka den svenska kommissionsbokhandeln. Idag jobbar Förläggareföreningen med opinionsarbete, ger rådgivning, publicerar rapporter och fungerar som en plattform för erfarenhetsutbyte mellan medlemmar.

Svenska Förläggareföreningen är de svenska bokförlagens branschorganisation. Föreningen arbetar för en öppen och fri bokmarknad där det ska finnas största möjliga utrymme att etablera och utveckla förlag. Dessutom arbetar föreningen för en stark upphovsrätt och det fria ordet.

Mycket har hänt i bokbranschen under dessa 180 år, men Förläggareföreningen har bestått. Hurra för de första 180 åren!