Tredje kvartalets bästsäljare

21 oktober 2026
Idag publicerar Förläggareföreningen och Bokhandlareföreningen verkstopplistorna för årets tredje kvartal. Periodens mest sålda bok, alla format sammanlagda, är Medusa av Lars Kepler 

På den skönlitterära listan följs Lars Keplers Medusa av Blackout av Sofie Sarenbrant på plats två och Systrarna på Sophiahemmet av Ruth Kvarnström-Jones på plats tre. Elva av titlarna kategoriseras som allmän skönlitteratur och nio som deckare och spänning.

Fackbokslistan toppas av Mackans kost. Middagar och matlådor av Marcus Frank, följt av Jag är Carola. Del 1: Frigörelsen av Carola Häggkvist och Desirée Stattin Drakenberg och Sveriges Rikes lag 2026. Tretton av titlarna kategoriseras som humaniora, tre som mat och dryck, två som kvalificerad facklitteratur och en som populär facklitteratur.

Alla de tre bäst säljande barn- och ungdomsböckerna var delar ur J. K. Rowlings Harry Potterserie: Harry Potter och de vises sten på första plats, Harry Potter och Fenixorden på andra plats och Harry Potter och den flammande bägaren på tredje. De resterande fyra delarna i serien finns också med på topp tio.

Listorna ger en överblick över de mest framgångsrika titlarna under juli-september 2026, baserat på omfattande data från alla försäljningskanaler.

I samband med detta publiceras även antalstopplistorna för det tredje kvartalet, som visar de mest sålda böckerna, räknat i antal exemplar.

Till Verkstopplistorna tredje kvartalet 2026 →

Till Antalstopplistorna tredje kvartalet 2026 →

 

Om topplistorna

Svenska Bokhandlareföreningen och Svenska Förläggareföreningen står bakom Bokförsäljningsstatistiken, som uppskattas omfatta över 80 procent av all allmänlitteratur som säljs från återförsäljare till konsument i Sverige. Datainsamlingen som ligger till grund för både statistiken och topplistorna sker via företaget Bokinfo.