Sedan sin debut 2003 har Camilla Läckberg inte bara varit en av Sveriges mest lästa och internationellt framgångsrika författare – hon har också befunnit sig mitt i debatten om vad som egentligen räknas som ”fin” eller ”ful” kultur. Med visst fog går det att påstå att Läckberg själv har påverkat den populära litteraturens ställning i det svenska offentliga samtalet.
I detta föredrag reflekterar Camilla Läckberg kring litteraturens hierarkier, om etiketten ”fulkultur”, och vem som bestämmer vad som är vad. Vad innebär det att ständigt bedömas utifrån mer än bara sitt verk? Varför väcker populärkultur ofta så starka reaktioner? Hur har samtalet förändrats över tid?
Efter föredraget följer ett samtal tillsammans med litteratursociologen Karl Berglund, och därefter möjlighet för publiken att ställa frågor.
Föreläsningen hålls tisdag den 9 september kl. 17.30–18.30 i Ihresalen, Campus Engelska Parken, Thunbergsvägen 3 i Uppsala. Anmälan senast den 8 september här.
Adam Helms Lecture arrangeras av Uppsala Universitetsbibliotek och Svenska Förläggareföreningen. Sedan 1994 bjuds årligen en framstående person inom den internationella bok- och förlagsbranschen in för att hålla ett föredrag.