Patrik Hadenius ny styrelseledamot

6-05-2022
Fotograf: Kajsa Göransson

På föreningens årsmöte den 5 maj valdes Patrik Hadenius, förlagschef på Norstedts, in i styrelsen.

Välkommen Patrik! Hur känns det att ta plats i föreningens styrelse? 

- Tack! Jag ser fram emot att få ingå i styrelsen och arbeta för branschens bästa. Bokens ställning är stark och det finns mycket positivt som vi kan lyfta fram. Jag har en positiv grundsyn på böcker, läsande och lyssnande. Men det finns förstås också problem som jag hoppas att vi i styrelsen, på kansliet, inom föreningen och i samarbete med alla viktiga parter i branschen kan hjälpas åt att lösa.

Vid stämman omvaldes Jesper Monthán, ordförande, Johanna Daehli, Richard Herold, Tobias Nielsén, Pia Printz, Åsa Selling och Martina Stenström. Eva Gedin avtackades, efter att ha suttit i styrelsen sedan 11 december 2014.