Rapporten Förlagsstatistiken 2025 visar:
Digitala återförsäljare har växt varje år sedan de lades till i Förlagsstatistiken 2015. De var fortsatt den största kundgruppen för förlagen under 2025 med en försäljning på 908,6 miljoner kronor.
Internetbokhandel ökade med 15,9 procent till 585,5 miljoner kronor, och Bokhandel ökade med 10,6 procent till 462,2 miljoner kronor.
Det totala antalet sålda volymer ökade med 7,3 procent till 64,0 miljoner exemplar, den högsta nivån någonsin i Förlagsstatistiken och den tionde raka ökningen. Hela ökningen står de digitala formaten för, medan antalet sålda tryckta volymer gick ned något under 2025.
För andra året i rad ökade förlagens försäljning av Barn- och ungdomslitteratur kraftigt, med 20,4 procent till 580,2 miljoner kronor. Utvecklingen bör ses i ljuset av statsbidraget för inköp av litteratur till skolan som uppgick till 480 miljoner kronor.
Facklitteratur ökade med 10,5 procent, till 526,5 miljoner kronor. Skönlitteratur var fortsatt den största genren med en försäljning på 1 265,6 miljoner kronor, en ökning med 3,9 procent.
Antalet nya utgåvor ökade med 11,1 procent till en rekordnivå på 7 852 stycken. Sedan rapportseriens start år 2000 har antalet utgåvor mer än fördubblats.
Utgivningen av Skönlitteratur ökade med 20,9 procent till 4 635 utgåvor, även det den högsta noteringen någonsin. Det motsvarade 59,0 procent av den totala utgivningen. Facklitteratur minskade med 2,0 procent till 1 691 nya utgåvor. Barn- och ungdomslitteratur ökade med 1,2 procent till 1 526 utgåvor.
Läs Förlagsstatistiken 2025 här ->
Sedan 1973/74 tar Förläggareföreningen fram detaljerad statistik över medlemsförlagens utgivning och försäljning av allmänlitteratur. Till skillnad från Bokförsäljningsstatistiken, som redovisar återförsäljarnas försäljning till konsument, täcker Förlagsstatistiken förlagens försäljning, både till återförsäljare och direktförsäljning till konsument.
Eftersom Förlagsstatistiken är begränsad dels till allmänlitteratur, dels till medlemsförlag inom Förläggareföreningen, ger den inte en fullständig bild, men den ger en god uppfattning om utvecklingen som helhet på den svenska bokmarknaden över en längre tidsperiod.