Ytterligare 50 miljoner till statsbidraget för inköp av litteratur

13-04-2026
Mikaela Zabrodsky, vd Svenska Förläggareföreningen
Fotograf: Caroline Andersson Renaud
Idag överlämnas vårbudgeten för 2026 till riksdagen. Anslaget för inköp av litteratur till skolan, som uppgår till 500 miljoner kronor, förstärks i budgeten med ytterligare 50 miljoner kronor.

Statsbidraget är en del av regeringens satsningar på läsning i skolan, och ska användas för inköp av tryckta skönlitterära och facklitterära böcker till skolans alla delar, från förskolan till gymnasiet.

- Regeringens satsning på statsbidraget är träffsäker och lyckad, och har gett eleverna ökad tillgång till en mångfald av böcker under de senaste åren. Det är positivt att man nu förstärker anslaget i vårbudgeten, och ger skolorna möjlighet att köpa in mer litteratur till undervisningen. För att stimulera läslust behövs ett uppdaterat utbud av böcker för eleverna att botanisera bland, och det är därför viktigt att satsningen blir permanent, säger Förläggareföreningens vd Mikaela Zabrodsky.